Od 2000 roku zakwalifikowany jako dyscyplina olimpijska, na całym świecie rozgrywany na różnych długościach etapów, w zróżnicowanych warunkach – trójbój to wyścig, w którym zawodnicy sięgają kresu swoich możliwości… i pokonują je, wyznaczając kolejne rekordy wytrzymałości ludzkiego organizmu.
Trzyetapowy wyÅ›cig – jakie dyscypliny?
Triathlon obejmuje trzy etapy wyścigu na różnych dystansach – każdy liczy od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilometrów. Jakby tego było mało, wyścig ten łączy trzy różne dyscypliny:
- pływanie,
- jazdÄ™ rowerem
- oraz bieg,
- wymaga więc bardzo dobrej kondycji, doskonałego przygotowania i wytrzymałości.
Zależnie od rodzaju wyścigu oraz od organizatora, triathlon obejmuje różne dystansy – oto kilka przykładów:
Trzeba przyznać, że dystansy te są naprawdę imponujące – oczywiście udział w zawodach Ironman czy Ultraman zarezerwowany jest dla osób, które przeszły odpowiednią selekcję, startując w zawodach kwalifikujących organizowanych przez daną organizację. Zawody Ironman organizowane są także w Polsce, natomiast Ultraman jedynie na Hawajach.
Jak wyglÄ…dajÄ… zawody?
Aby wziąć udział w triathlonie konieczna jest dobra kondycja. Ze względu na ogromny wysiłek, jakiemu trzeba podołać w czasie zawodów – nawet na krótszych długościach – przygotowanie się do triathlonu wymaga wielomiesięcznych treningów. Wszystko po to, by po usłyszeniu gwizdka rzucić się do wody i zacząć wyścig.
Jak ryba w wodzie…
Pierwszym etapem jest pływanie – może odbywać się na specjalnie przygotowanych torach pływackich lub w otwartych akwenach. Pływakom nie można korzystać z takich akcesoriów jak rurki do oddychania czy płetwy, jednak zdarza się, że organizator dopuszcza możliwość używania pianki do pływania – dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy temperatura wody w akwenie spada poniżej określonego poziomu.
Pianka chroni przed wychłodzeniem organizmu, a podczas zawodów organizowanych w tropikalnym klimacie pozwala uniknąć skutków spotkań z różnymi morskimi zwierzętami. Co więcej, niektóre pianki posiadają specjalne panele na wysokości klatki piersiowej czy ud, poprawiające wyporność i ułatwiające pływanie. Oczywiście przed założeniem pianki na konkretne zawody trzeba sprawdzić, czy regulamin organizatora dopuszcza takie rozwiązania.
Po przepłynięciu określonego dystansu zawodnicy wychodzą z wody i docierają do pierwszej strefy zmian – tu mają możliwość przygotować się do drugiego etapu. Chwila czasu na przebranie się, wyprowadzenie roweru… i zaczyna się kolejna część wyścigu.
Na dwóch kółkach
Ważną różnicą między jazdą w triathlonie a w innych zawodach kolarskich jest zakaz jazdy w tzw. tunelu aerodynamicznym – triathloniści nie mogą korzystać z efektywności jazdy innych zawodników, jadąc za nimi i wykorzystując mniejszy opór powietrza. Ponadto obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia kasków – ich zdjęcie może oznaczać natychmiastową dyskwalifikację. Niektórzy zawodnicy – zależnie od rodzaju trasy – wybierają rowery szosowe lub górskie czy crossowe. Inni stawiają z kolei na specjalne rowery triathlonowe o aerodynamicznym kształcie, umożliwiające wydajną jazdę – możecie je zobaczyć na Bikester.pl.
Biegiem do mety
W drugiej strefie zmian zawodnicy mogÄ… znowu siÄ™ przebrać – przede wszystkim zmieniajÄ… buty na te, które lepiej nadajÄ… siÄ™ do dÅ‚ugiego biegu, czÄ™sto także zmieniajÄ… strój. W czasie jazdy rowerem wielu zawodników wybiera specjalne stroje z dodatkowÄ… wyÅ›ciółkÄ… na poÅ›ladkach i wewnÄ™trznych częściach ud, tak by zapewnić sobie ochronÄ™ przed otarciami. W biegu taka wkÅ‚adka mogÅ‚aby przeszkadzać. Strój powinien być dopasowany, chronić przed przegrzaniem oraz uÅ‚atwiać odprowadzanie potu.
Trójbój – przygotowanie i wyposażenie
Osobom niezwiązanym ze sportem może wydawać się, że nie ma łatwiejszych dyscyplin niż pływanie, kolarstwo i bieganie. Jednak przy dużym wysiłku i próbie osiągnięcia jak najlepszego czasu na długich dystansach wyczerpanie organizmu jest niemal krańcowe – dlatego istotne są dwa główne czynniki: dobre przygotowanie obejmujące przemyślane treningi oraz odpowiedni sprzęt. Wyposażenie dla triathlonistów może być odmienne na każdy etap wyścigu lub umożliwiające zaoszczędzenie czasu w strefach zmian dzięki minimalnym modyfikacjom stroju.
Jeśli czujecie się zainteresowani, na stronie kalendarztriathlonowy.com znajdziecie kalendarium imprez organizowanych w Polsce zaplanowanych do początku listopada tego roku.
źródło: materiał partnerski, powstał przy współpracy z bikester.pl
Dobry artykuł, warto dodać, że w zawodach Ultraman te 145km na rowerze to tylko pierwszy etap. Jest też drugi etap roweru, który ma raptem 276km 🙂 czyli razem rower 421km, dzięki za link do naszej strony, pozdrawiam