Rowery wybieramy w zależności od naszych celów, zapotrzebowania, terenów po których będziemy przemieszczać się jednośladem. Zaprezentujemy tutaj sprzęt rowerowy typu MTB, a także powiemy o rowerach trekkingowych i crossowych.
Artykuł sponsorowany
Rower MTB – wstęp
Z założenia rower MTB (tzw. rower górski lub po prostu “góral”) jest pojazdem sportowym, przystosowanym do pokonywania trudnych tras, gdzie nie możemy liczyć na gładką powierzchnię asfaltu. Rower MTB swoje pełne zastosowanie znajduje w terenach wymagających, jest świetnym wehikułem turystycznym, którym możemy przemieszczać się “off road”, choć w mieście także sprawdzi się dobrze. Rowery MTB są dość uniwersalne. Nie rozwiniemy na nich olbrzymich prędkości, bowiem opony są grube, ale za to łatwo pokonamy każdą przeszkodę, a nasza jazda będzie komfortowa. Zazwyczaj rowery MTB posiadają także solidną, wytrzymałą ramę. Gdyby rowery MTB porównać ze światem motoryzacji, to byłyby czymś w rodzajów jeepów dostosowanych do jazdy w każdych warunkach.
Podobne do MTB rowery do zadań specjalnych i na co dzień
Jeśli mówimy już o rowerach MTB, to możemy dalej rozwinąć naszą prezentację i pokusić się o pewną typologię rowerów, w skład której wejdą także rowery turystyczne (trekkingowe) oraz równie blisko spokrewnione rowery crossowe.
Rower trekkingowy
Co należy rozumieć przez “rower trekkingowy”? To taki rower, który jest trochę słabiej przystosowany do warunków ekstremalnych tras, ale lepiej niż MTB sprawdza się na regularnych szosach. Nie znaczy to, że rowery trekkingowe wypadają z zastosowań dotyczących jazdy po trudnym terenie. To rowery typowo turystyczne o wielkiej uniwersalności. Najlepsze rozwiązanie dla aktywnych osób (o ile nie zamierzamy uprawiać szalonych zjazdów po krętych i stromych szlakach górskich). Są niezwykle przydatne w miastach. Rowery trekkingowe są wyposażone bardziej bogato niż zaprojektowane do wyczynów sportowych rowery MTB.
Rower crossowy
Ta nasza pokrótce zarysowywana typologia rowerów musi także uwzględnić rower crossowy – nadal poruszamy się wokół podobnych rodzajów jednośladów. I tu znajdą się analogie to rowerów MTB i trekkingowych. Umiejscowimy na naszej mapie rowery crossowe gdzieś pomiędzy rowerami górskimi i szybszymi od nich kolarkami. Takim rowerem możemy poruszać się wszędzie, gdzie podłoże nie jest ekstremalnie wyboiste i nierówne. To lekki sprzęt, ale o znacznych możliwościach. Uniwersalność crossów jest wyraźnie zamanifestowana w ilości przerzutek, których jest wiele. Tak samo wiele tras możemy pokonać rowerem crossowym: od jazdy po ścieżce rowerowej do wycieczek poza miasto. Rowery crossowe plasują się w obszarze rowerów turystycznych. Ich siodełka zwykle są trochę niższe, kierownica nieco wyżej, więc bez przeszkód w wygodnej postawie pokonać możemy trasę z miasta do miasta lub też jeździć nimi polnymi drogami.
Na co początkujący rowerzysta z aspiracjami powinien zwracać uwagę przy wyborze roweru?
Najpierw zastanówmy się nad głównym celem zakupu roweru. Gdzie będziemy jeździć? Jeżeli odpowiemy sobie na to pytanie, to zwracamy uwagę przede wszystkim na następujące sprawy:
- waga roweru
- rodzaj ramy
- dodatkowe wyposażenie (np. lampy, bagażniki, itd.)
- rozmiar koła (musi być do nas dostosowany)
- jakość osprzętu (szczególnie przerzutki i amortyzatory)
- niezawodność hamulców
- typ kierownicy
- grubość opony
- odpowiednie siodełko
Oczywiście możemy także nabyć rower elektryczny, ale to już trochę inna historia, o której jeszcze kiedyś opowiemy…
Niektóre odnośniki na tej stronie to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt a jednocześnie wspierasz pracę redakcji activeManiaK.pl i jej niezależność.