Jak wybrać odpowiedni dysk SSD? Na jakie parametry zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że kupujemy optymalną opcję dla siebie? Czym w ogóle jest dysk SSD? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury już teraz!
Artykuł sponsorowany
- Czym są i do czego służą dyski SSD?
- Jakie parametry dysku SSD są najważniejsze?
Dyski SSD to doskonała alternatywa dla klasycznych dysków HDD. Dziś właściwie każdy decyduje się na nośniki SSD ze względu na szereg różnorodnych korzyści. Czym dokładnie są dyski SSD? Jakie parametry dysku SSD są najważniejsze? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z poniższą treścią.
Czym są i do czego służą dyski SSD?
Czym są dyski SSD i do czego właściwie służą? Otóż dysk SSD to nic innego jak swego rodzaju nośnik danych, wykorzystujący tak zwaną pamięć flash. Biorąc pod uwagę względy techniczne, taki dysk SSD można porównać właściwie do pendrive’a. Jeśli zależy Ci na wydajnym komputerze oraz na komfortowej pracy, koniecznie zainwestuj w odpowiedni dysk SSD.
Dlaczego warto wybierać dyski SSD zamiast niegdyś popularnych HDD? Przede wszystkim dlatego, że dyski SSD są wydajniejsze. Nie tylko szybciej pracują, ale i znacznie ciszej. Czas dostępu do wszystkich danych, które dysk przechowuje, jest krótszy w porównaniu do starszego odpowiednika — dysku HDD. Ponadto do zalet dysków SSD zalicza się oszczędność energii. Takie rozwiązania wyróżniają się dużo niższym zużyciem prądu. Mimo wyższe ceny dyski SSD są w stanie zapewnić użytkownikom dużo więcej korzyści, a przy tym gwarantują oszczędność czasu. To wszystko ostatecznie przekłada się na tańszą eksploatację.
Dyski SSD są także bardziej wytrzymałe na ewentualne uszkodzenia fizyczne. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że nie ma w nich żadnych ruchomych części w porównaniu do konstrukcji dysków HDD. Dodatkowym atutem dysków SSD jest również możliwość ograniczenia ich fizycznego rozmiaru. Dzięki temu takie rozwiązania można montować nawet w najcieńszych laptopach czy komputerach typu All-in-One.
Kupując dysk SSD – bez względu na to, czy będzie to drogi dysk SSD 1TB, czy model 60 GB służący jedynie instalacji systemu operacyjnego – musisz dokładnie przyjrzeć się poszczególnym parametrom. Jakie właściwości dysków SSD są najważniejsze? Podpowiadamy w drugiej części dzisiejszego wpisu.
Jakie parametry dysku SSD są najważniejsze?
Jakie parametry dysku SSD są najważniejsze? Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim pojemność, prędkość zarówno odczytu, jak i zapisu oraz format. Jeśli chodzi o pojemność, nie poleca się wybierać tanich rozwiązań 120 GB. Lepszą opcją będzie dysk SSD 500GB, chyba że planujesz korzystać z kilku dysków.
Wydajność to także ważny parametr, na który należy zwrócić uwagę. To właśnie od tej właściwości zależy, jak szybko nasze urządzenie będzie reagowało na zapytania. Wydajność wpływa również na ogólny komfort pracy. Gdzie w specyfikacji można znaleźć informacje na temat wydajności konkretnego dysku SSD? Otóż cechę tę wyraża się za pomocą parametru dotyczącego przepustowości, a dokładniej prędkości dysku podawanej w megabajtach na sekundę. Wartość ta podawana jest osobno dla odczytu oraz zapisu.
Do ważnych parametrów zalicza się również liczbę operacji wejścia i wyjścia na sekundę, którą określa się skrótem IOPS. Właściwość ta informuje, jak dużo operacji może wykonać dany dysk w trakcie jednej sekundy.
Kupując dysk SSD, zwróć także uwagę na rodzaj pamięci. Na rynku można znaleźć modele z pamięcią MLC, TLC i SLC. W pierwszym przypadku otrzymujemy rozwiązanie, w którym w jednej komórce pamięci mieszczą się dane o większych rozmiarach. SLC natomiast jest aktualnie najbardziej wydajnym i niezawodnym rozwiązaniem, a co za tym idzie – również najdroższym. Najekonomiczniejszą opcją są dyski SDD z pamięcią TLC. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku jedna komórka mieści jedynie trzy bity danych. W porównaniu z innymi to najwolniejsze i często zawodne rozwiązanie.
Dysk twardy SSD to obecnie najlepszy wybór zarówno do komputera stacjonarnego, laptopa, jak i na backup danych. Tego typu dyski twarde gwarantują wysoką prędkość zapisu oraz prędkość odczytu, więc dane zapisują i ładują się błyskawicznie. Chociaż początkowo dysk zewnętrzny SSD charakteryzował się niewielką liczbą gigabajtów, to obecnie najlepsze dyski SSD oferują ogromną pojemność dysku. Warto o tym pamiętać wybierając dysk SSD do określonych zastosowań, aby później nie okazało się, że mają one za mało wolnej pamięci. Ten rodzaj dysku można za pomocą odpowiedniego kabla łatwo zamontować w komputerze stacjonarnym, co również wpływa korzystnie na szybkość odczytu danych. Widać to między innymi po tym, jak krótko trwa później kopiowanie plików.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dodatkowym argumentem, którym można kierować się przy wyborze dysku typu SSD. Chociaż przeciętnemu użytkownikowi może to nie być do niczego potrzebne, to są one dużo trwalsze od standardowych dysków. To natomiast zabezpiecza przed ryzykiem utraty cennych danych.
Źródło: artykuł sponsorowany
Niektóre odnośniki na tej stronie to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt a jednocześnie wspierasz pracę redakcji activeManiaK.pl i jej niezależność.
Dodaj komentarz