Rynek wearables rozwija się w zastraszającym tempie, co jest doskonałą wieścią dla entuzjastów aktywności fizycznej. Od naszego poprzedniego zestawienia minęło już trochę czasu – przez te kilka miesięcy działo się całkiem sporo. Dużo nowości, coraz oryginalniejsze koncepty, a także sporo alternatyw w postaci niskobudżetowego sprzętu.
Poniżej prezentujemy 10 najlepszych inteligentnych opasek dla aktywnych, które będą rządzić i dzielić w tym sezonie. Niektóre z nich dopiero pojawią się na rynku, mimo to nie mogłem ich pominąć.
1. Garmin Vivofit 2
Odświeżone zestawienie otwieramy innowacyjnym produktem amerykańskiej firmy Garmin, o którym wspominaliśmy już kilkukrotnie. Wodoodporna opaska (odporność do 50 metrów głębokości) Vivofit 2 monitoruje nie tylko sen, ale również dostarcza niezbędnych informacji o aktywności fizycznej (spalone kalorie, pokonany dystans i dokładna liczba kroków). Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również dźwiękowe powiadomienia, które informują o tym, że użytkownik przez dłuższy czas pozostaje bierny – w takiej sytuacji urządzenie proponuje formę aktywności np. spacer. Ponadto urządzenie zdecydowanie wychyla się przed szereg konkurencyjnych rozwiązań, dzięki baterii, która może efektywnie pracować nawet ponad rok bez konieczności wymiany.
2. Jawbone UP3
Jawbone UP3 to zaawansowana opaska dla aktywnych, która dostarcza nie tylko standardowych pomiarów treningowych, ale również monitoruje sen, mierzy temperaturę ciała oraz na bieżąco kontroluje pracę serca. Co więcej, sensor zainstalowany w Jawbone UP3 mierzy także, takie parametry jak: oddech, nawodnienie i reakcję skórno-galwaniczną. Producent zapewnia, że aplikacja w telefonie dostarczy osobie aktywnej nie tylko wszelkich niezbędnych pomiarów treningowych, ale również przeanalizuje je pod kątem indywidualnych statystyk. Na koniec warto dodać, że gadżet występuje w dwóch różnych wzorach, różniących się kolorami i stylem wykończenia.
3. Polar Loop
Opaska, która niezmiennie cieszy się sporą poppularnością. Przy pomocy szerokiego wachlarza właściwości urządzenie zmobilizuje użytkownika do działania. Funkcja „Korzyści z aktywności” pozwoli na bieżąco śledzić i analizować rezultaty. Gadżet wyświetla podsumowanie aktywności, spalone kalorie oraz liczbę kroków. Ponadto umożliwia korzystanie z darmowych porad, które dostępne są za pośrednictwem specjalnej aplikacji mobilnej lub w serwisie internetowym Polar Flow. W dodatku bransoletka jest kompatybilna z nadajnikami na klatkę piersiową: Polar H6 i H7, obsługującymi technologię Bluetooth Smart. Opaska jest wodoszczelna, co nie przeszkodzi w trenowaniu nawet podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.
4. Razer Smartband Nabu X
Razer przyzwyczaił nas do tego, że regularnie dostarcza sprzęt gamingowy, dlatego nie ukrywałem zaskoczenia, kiedy amerykański gigant zdecydował się wkroczyć w segment elektroniki ubieralnej. Podczas gdy pierwsza opaska (Razer Nabu) została wyposażona w ekran OLED, to niskobudżetowa bransoletka Razer Nabu X poinformuje o zdarzeniach zarejestrowanych przez smartfon za pomocą trzech kolorowych diod LED oraz wibracji. Moduł sensora Nabu X zawiera dokładny akcelerometr, działający w oparciu o specjalne algorytmy i umożliwiający precyzyjne zbieranie danych swoich użytkowników. Silnik wibracyjny pozwoli na dyskretne powiadomienie o zdarzeniu, a trzy diody LED można spersonalizować zgodnie z preferencjami posiadaczy wodoodpornej opaski. Moduł sensora jest odłączany, przez co można używać go w połączeniu z jednym z trzech kolorów paska: czarnym, białym i zielonym. Na jednym ładowaniu gadżet pracuje od 5 do 7 dni.
5. Garmin Vívosmart
To zaawansowany monitor aktywności fizycznej wyposażony dyskretny ekran OLED, który oprócz standardowych funkcji pomiaru posiada opcję inteligentnych powiadomień. Opaska motywuje do ruchu, umożliwiając równocześnie otrzymywanie połączeń przychodzących, wiadomościach sms i e-mail z kompatybilnego smartfona za pomocą dyskretnych wibrujących alertów. Vívosmart powiadamia użytkownika o aktualnym poziomie aktywności i mobilizuje do bardziej aktywnego trybu życia, proponując spersonalizowane dzienne cele i przypominając, że przyszedł czas na ruch. Prosty w obsłudze dotykowy ekran wyświetla aktualną godzinę, ilość pokonanych kroków, liczbę spalonych kalorii, dystans, ruchomy wskaźnik aktywności i odliczanie do osiągnięcia celu. Ponadto monitoruje stan snu. Vívosmart został również wyposażony w funkcję „Znajdź mój telefon” oraz możliwość zarządzania muzyką w telefonie z poziomu dotykowego ekranu opaski. Na koniec warto również zwrócić uwagę na wodoodporną obudowę, która pozwoli trenować niezależnie od warunków atmosferycznych oraz baterię działającą 7 dni.
6. Huawei TalkBand B2
Huawei TalkBand B2 to opaska, która wniesie trochę świeżości (stąd nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu), dzięki połączeniu monitora aktywności z odtwarzaczem mp3 i zestawem słuchawkowym Bluetooth. Gadżet wyposażono w funkcje krokomierza, licznika spalonych kalorii i przebytego dystansu. Opaska jest wodoszczelna, dlatego niestraszne jej żadne warunki atmosferyczne. Warto zwrócić uwagę, że bransoletka TalkBand B2 umożliwia automatyczną identyfikację. Co więcej, urządzenie pozwala także monitorować fazy snu (głęboką i płytkią), dając wskazówki, jak poprawić jakość snu. Bateria pozwoli korzystać z urządzenia przez ok. 5 dni lub 6 godzin w zależności od sposobu użytkowania. Urządzenie pojawi się na rynku w maju i będzie kosztować ok. 850 zł.
7. Acer Liquid Leap+
Acer Liquid Leap+ to wodoodporna (do 1 metra głębokości) opaska wyposażona w wyświetlacz dotykowy OLED o rozdzielczości 128 x 32 pikseli. Oprócz tego, że komunikuje się ze smartfonami za pomocą Bluetooth 4.0 LE lub dedykowanej aplikacji Acer Leap Manager, urządzenie dostarcza podstawowych informacji o aktywności fizycznej (liczba kroków, pokonany dystans, spalone kalorie). Warto zwrócić uwagę, że umożliwia również sterowanie odtwarzaczem muzycznym, a także odczytywanie powiadomień. Na jednym ładowaniu urządzenie może działać do 5 dni. Opaska jest dostępna w sprzedaży od marca.
8. Fitbit Charge
Opaska, o której wcześniej nie wspominaliśmy. Fitbit Charge dzielnie kroczy, wytyczonymi ścieżkami. Gadżet nie tylko powiadomi o połączeniach przychodzących bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni, ale również na bieżąco będzie monitorować, takie parametry jak: liczbę kroków, pokonany dystans czy spalone kalorie. Wszystkie informacje będzie można obserwować na wyświetlaczu OLED. Co więcej, urządzenie monitoruje sen na podstawie ruchów rąk, tym samym oceni jak przebiegał sen, wybudzając w najbardziej dogodnym momencie. Wodoodporna opaska na jednym ładowaniu może pracować ok. tygodnia.
9. Manta E-Band Smart Bracelet SWT101
W naszym odświeżonym zestawieniu nie mogła zabraknąć naszego rodzynka. Manta E-Band Smart Bracelet SWT101 to niskobudżetowa opaska, gwarantująca łatwy dostęp do podstawowych funkcji telefonu (informacja o nadchodzących połączeniach i wiadomościach). Standardowo entuzjaści sportu będą mogli kontrolować ilość spalonych kalorii czy liczbę przebytych kroków podczas treningu. Warto dodać, że opaska przypadnie do gustu również miłośnikom pływania, tym bardziej, że charakteryzuje się wodoszczelnością o klasie IP67. W dodatku urządzenie pozwoli monitorować sen. Gadżet można łatwo połączyć z najpopularniejszymi mobilnymi systemami operacyjnymi: Android i iOS. Żywotność baterii w stanie czuwania to ok. 200 godzin, z kolei czas ładowania zajmuje od 3 do 4 godzin. Bransoletka waży jedynie 35 gram, a minimalistyczny wygląd uzupełnia wyświetlacz OLED. To ciekawa alternatywa dla najdroższych urządzeń.
10. MyKronoz ZeFit
Naszą listę zamyka kolejna niskobudżetowa opaska, tym razem szwajcarskiego producenta – MyKronoz. ZeFit, bo tak nazywa się ten gadżet, został wyposażony w Bluetooth 4.0, dzięki czemu bez problemu współpracuje ze wszystkimi smartfonami, posiadającymi tę funkcję. Dzięki wyświetlaczowi OLED z łatwością można odczytać informacje o swojej aktywności w czasie rzeczywistym. Funkcyjny przycisk umiejscowiony na obudowie bransoletki pozwala na bieżąco kontrolować wyniki aktywności. Wbudowany sensor umożliwia pomiar ilości kroków, przebytego dystansu, liczby spalonych kalorii, a także monitoruje sen (brak budzika). Warto również wspomnieć o funkcji goals, która zmobilizuje do działania – wystarczy ustalić cel jaki chcesz osiągnąć, a wirtualny trener podsumuje dotychczasową aktywność i w razie potrzeby zaleci kontynuowanie ruchu. Jej jedynym poważnym minusem jest brak wodoszczelności, co przy tej cenie ostatecznie można przeboleć.
- Zobacz także | Wybieramy 10 najlepszych zegarków dla aktywnych (luty 2015)
Czy ktoś miał do czynienia z opaską Beurer AS80? Jest dostępna w Polsce, ale żaden portal nie przeprowadził jego testu.
Manta to bardzo kiepski produkt, tragiczna bateria, naliczanie kroków bardzo optymistycznie.
Wg. Mnie pominiecie miband od xiaomi to spory blad. Bateria 40-60 dni na 1 ladowaniu, odporna na zachlapania (znosi prysznic), no i ta cena 🙂 chwilowo ciezko znalesc cos lepszego moz/cena.
Jesli ktos idzie z nim na basen to faktycznie moze sie zawiesc.Ale prysznic,ostry trening czy deszcz nie sa mu straszne.Uzywam juz pol roku i polecam,jedyny minus-latwo sie rysuje.
Sam myślę o Garmin Vivosmart. Jest dla mnie wzorowo wykonany brakuje tylko pulsometru i byłaby to dla mnie opaska idealna pod względem opcji i wyglądu. Poczekam na następcę i pewnie się na nią skuszę.
Albo szukam zbyt dobrze 🙂 Spotkałem się z wieloma opiniami użytkowników, którzy twierdzą, że Zefit w tym aspekcie zawodzi – niedługo sam sprawdzę i na pewno dam znać 😉
Zefit jest wodoodporny. Jest to chyba jedyny wodoodporny model tego producenta. Wiem bo mam i polecam ,za ta cene naprawde spoko!
A autor moglby bardziej starac sie szukajac informacji obproduktach ktore opisuje.
Niektóre modele są kompatybilne z pasami telemetrycznymi – warto mieć to na uwadze. Nie ufałbym przesadnie w funkcję monitorowania pulsu w samej opasce – jest mało dokładna, stąd lepiej postawić na wersję z pasem 😉
@walkir Można stosować z Androidem i IOS. Korzystałem z niej na Iphonie jak i na Note 4 czy Moto X 1gen. Podobno na Blackberry też działa, jedynie na Windowsa nie ma apki.
paru w zestawieniu brakuje ale ogólnie przetestowałem sporo, z tanich modeli za 299 ziko można brać polara w komputroniku jeśli chcemy po prostu śledzić swoje aktywności za dnia, do tego ładnie zrobiony i wodoszczelny, mam nadzieję, że w next gen opaski nabędą trochę opcji ze smartwatchy i będą miały lepsze baterie
mozna mi band stosowac z kazdym telefonem czy tylko tymi z miui? z moto g 2nd gen mozna stosowac bez roota?
Trochę dziwne,że nie ma tutaj Mi Band, która kosztuje ułamek ceny każdej z tych opasek, a do tego oferuje taka samą albo i większą funkcjonalność.
Połowa z nich niema nawet czujnika tętna, więc co to za opaski dla aktywnych?! Poza tym, wszystkie potrzebują ciągłego połączenia z telefonem co dla mnie jest jakąś parodią, że muszę podczas treningu nosić ze sobą smartfon. Powinny mieć wbudowane chociaż ze 2gb pamięci na zapis pomiarów i działać samodzielnie.
Opaski dyskretnie monitorują aktywności i w przeciwieństwie do smartwatchy można w nich spać, myć się i w ogóle ich nie zdejmować, dlatego uważam, że w zegarku wszystkie funkcje fit są zbędne.